סדרת מחשבי המק M1 : כל מה שצריך לדעת

אפל חשפה בנובמבר את מחשבי הMac הראשונים עם שבב M1 מבוסס טכנולוגיית הARM, והציגו את דגמי ה- MacBook Pro, MacBook Air בגודל 13 אינץ’ וכמובן את ה Mac mini החדש. שבב הM1 זכה לביקורות נלהבות על ביצועיו ויעילותו המדהימים, והוא מגיע בשיא של יותר מעשור של עבודתה של אפל על שבבים שנוצרו עבור האייפון והאייפד.

new m1 chip

מדריך זה מפרט על כל מה שצריך לדעת על שבב M1 וכיצד הוא שונה משבבי אינטל שהגיעו לפניו.

מה זה בעצם שבב M1 החדש של אפל?

ה- M1 היא המערכת על שבב (SoC) הראשונה שעוצבה על ידי אפל שפותחה לשימוש במכשירי Mac. זה מסמן את המעבר של אפל מהשבבים של אינטל שאפל משתמשת בהם במכשירי Mac מאז 2006.

כ”מערכת על שבב”, M1 משלב בתוכו מספר רכיבים שונים, כולל המעבד, מעבד גרפי, ארכיטקטורת זיכרון אחידה (RAM), מנוע עצבי, מובלעת מאובטחת, בקר SSD, מעבד אותות תמונה, קידוד / פענוח מנועי, שבב Thunderbolt עם תמיכה ב- USB 4 ועוד, אשר כולם מפעילים את התכונות השונות בMac.

לפני כן, מחשבי מק השתמשו בשבבים מרובים עבור מעבד, קלט / פלט ואבטחה, אך המאמץ של אפל לשלב שבבים אלה הוא הסיבה שהM1 מהיר ויעיל בהרבה משבבי אינטל הקודמים. ארכיטקטורת הזיכרון המאוחדת שכללה אפל היא גם גורם עיקרי מכיוון שכל הטכנולוגיות ב- M1 מסוגלות לגשת לאותם נתונים מבלי להחליף בין מספר מאגרי זיכרון.

m1 chip unified memory architecture speed


 ישנם כ-16 מיליארד טרנזיסטורים ב- M1, הכי הרבה שאפל הכניסה אי פעם לליבת המעבד המהירה ביותר הקיימת בסדרת הסיליקון

עיצוב השבבים של אפל אפשר לה ליצור מחשבי מק מהירים וחסכוניים יותר משבבים מעוצבים של אינטל, ושיפורים נוספים אפשריים באמצעות חיבור טוב יותר של השבב החדש של אפל בשילוב עם התוכנה .

מה שונה בשבב הM1?

בניגוד לשבבי אינטל הבנויים על ארכיטקטורת x86, האפל סיליקון M1 משתמש בארכיטקטורה מבוססת טכנולוגיית ARM, בדומה לשבבים מסדרת ה A שאפל מתכננת עבור מכשירי אייפון ואייפד כבר שנים.

m1 chip slide

שבב M1 הוא השבב החזק ביותר שיצרה אפל עד כה, והוא דומה לשבב A14 בדגמי ה- ‌iPhone‌ ו- iPad Air האחרונים, שנבנה על תהליך של 5 ננומטר על ידי חברת ייצור השבבים סמיקונדקטור טייוואן (TSMC. (TSMC בונה את כל השבבים של אפל ועשתה זאת במשך שנים רבות.

מחשבי מק בעלי שבב M1

אפל שחררה את המקבוק אייר 13אינץ’, המקבוק פרו 13 אינץ’ ואת המק מיני של שנת 2020 עם שבבי M1, והחליפה את המערך הנמוך בסדרות אלה. המקבוק אייר M1 הוא כעת המקבוק אייר‌ היחיד שאפל מוכרת, אך עדיין קיימים דגמי מקבוק פרו ומק מיני בעלי שבבי אינטל.

apple m1 macs trio

לא כדאי לרכוש בשלב זה מק מיני בעל שבב אינטל או ‌מקבוק אייר‌ 13 אינץ’ בעל שבב אינטל מכיוון ש M1 טוב יותר מכל השבבים המשמשים במכשירים הניידים של אפל ו רק מעבדים שולחניים מנצחים אותו במבחני ביצועים.

מעבד, GPU ומנוע עצבי

מעבד

שבב M1 כולל מעבד בעל 8 ליבות עם ארבע ליבות בעלות ביצועים גבוהים וארבע ליבות בעלות יעילות גבוהה. הליבות בעלות הביצועים הגבוהים נועדו להציע את הביצועים העוצמתיים ביותר למשימות שדורשות כוח עיבוד גדול.

ארבע הליבות בעלות הביצועים הגבוהים יכולות לעבוד יחד בכדי להציע ביצועים עוצמתיים המאפשרים למק M1 לעקוף אפילו את דגמי המקבוק פרו הגבוהים ביותר בגודל 16 אינץ’

https://youtu.be/xNNTXd85VXo

למשימות פחות אינטנסיביות וכאלה שאינן דורשות כוח , כגון גלישה באינטרנט, ישנן ארבע ליבות בעלות יעילות גבוהה המשתמשות בעשירית מההספק לשמירת חיי הסוללה.

אפל אומרת כי ליבות אלה מציעות ביצועים הדומים למקבוק אייר מהדור הקודם, אך בהספק נמוך בהרבה. ליבות אלה יכולות לעבוד לבד כאשר אין צורך בכוח משמעותי, אך לצורך משימות תובעניות ניתן להפעיל את כל שמונה הליבות בו זמנית.

המדדים של המקבוק אייר והמקבוק פרו 13 אינץ’ וכמובן המק מיני אישרו את הביצועים המרשימים של שבב M1. ישנם כמה הבדלים תרמיים בין הדגמים, אך לכולם יש את הביצועים הגבוהים ביותר של ליבה בודדת מכל מק וביצועים מרובי ליבות זהים למחשבים השולחניים של אפל.

m1 macs geekbench score charts

המק בעל הביצועים הגבוהים ביותר של הסדרה,מק מיני, זכה לציון של 1702 בביצועי ליבה אחת וציון רב ליבה של 7380, כאשר המקבוק אייר והמקבוק פרו 13 אינץ’ נמצאים מאחוריו.

GPU (מעבד גרפי)

לשבב האפל סיליקון יש מעבד גרפי בעל 8 ליבות, אך קיימת גם גרסה המשמשת בדגמי המקבוק אייר הבסיסיים , בה אחת מהליבות מושבתת והיא בעלת 7 ליבות.

המעבדים הגרפיים בדגמי המקבוק פרו , מק מיני ודגמי המקבוק אייר המתקדמים יותר, הם כולם בעלי 8 ליבות גרפיות ולפי אפל, ל- M1 הגרפיקה המשולבת המהירה ביותר במחשב האישי.

m1 mac gpu benchmark

בדיקות ביצועים גרפיים הראו כי שבב M1 מציע ביצועים העולים על GeForce GTX 1050 Ti ו- Radeon RX 560. הוא זכה גם בציון OpenCL של 19305, בדומה ל- Radeon RX 560X ול- Radeon Pro WX 4100.

m1 gpu benchmarks

מעבד עצבי

לשבב M1 יש מנוע עצבי מובנה, רכיב שאפל החלה להוסיף לראשונה לשבבי סדרת A לפני מספר שנים. המנוע העצבי נועד להאיץ משימות לימוד מכונה במק עבור דברים כמו ניתוח וידאו, זיהוי קולי, עיבוד תמונה ועוד.

המנוע העצבי בעל 16 הליבות מסוגל לבצע 11 טריליון פעולות בשנייה וביצועי למידת מכונה מהירים פי 15 בהשוואה לדור הקודם של הדגמים שעברו ל M1.

המהירות של M1

שבב M1 מביא ביצועי מעבד מהירים פי 3.5, ביצועי GPU מהירים פי 6, ויכולות למידת מכונה מהירות פי 15 בהשוואה לשבבי אינטל המשמשים במחשבי מק מהדור הקודם.

בהשוואה לשבבי העיבוד האחרונים, ה- M1 מציע ביצועי מעבד מהירים פי שניים ועושה זאת באמצעות 25 אחוז מהספק החשמל בלבד.

חיי סוללה

גם עם שיפורי המהירות המדהימים שמביא שבב M1, הוא גם חסכוני יותר בסוללה מכל שבב מק אחר שאפל שחררה עד כה.

אורך חיי הסוללה במק בעל M1 עד פי שניים יותר מאשר במחשבי מק מהדור הקודם. המק בעל חיי הסוללה הארוכים ביותר הוא המקבוק פרו בגודל 13 אינץ’, שנמשך עד 20 שעות. זה כפול מחיי הסוללה בדגם הדור הקודם.

השוואות לאינטל

אפל השתמשה בשבב M1 במחשבי מק מהסדרות הנמוכות, וכשמדובר בביצועי מעבד, הM1 מכה אפילו את השבבים הגבוהים ביותר המשמשים את מערך המחשבים הניידים של אינטל. לשבב M1 הביצועים המהירים ביותר של ליבה אחת מכל מק, והביצועים המרובי ליבות אינם רחוקים מדי מחשבים שולחניים רבים של אפל.

אפל עדיין מוכרת מחשבי מק עם שבבי אינטל, ובאופן ביצועי, גרסאות M1 של מחשבי מק אלה מציעים מהירויות מעבד מהירות בהרבה. זה לא כדאי לקנות גרסה שאינה M1 של ה MacBook Pro בגודל 13 אינץ’ או מק מיני בשלב זה בגלל הביצועים הנחותים, אלא אם כן תאימות לאפליקציות x86 והאפשרות להפעיל את Windows היא חובה בשבילכם.

מחשבי מק אחרים במערך של אפל יעברו בעתיד לשבבי ‘אפל סיליקון’, וזה דבר שכדאי לזכור כששוקלים רכישה. נכון לעכשיו, המחשבים השולחניים והמחשבים הניידים של אפל עדיין מציעים ביצועי GPU מעולים, אך הדבר עשוי להשתנות בעתיד כאשר גרסאות חדשות של שבבי “אפל סיליקון” יופיעו .

תכונות אבטחה ב M1

למחשבי מק של אינטל היה שבב T2 מובנה שטיפל באבטחה ובתכונות אחרות במכשירי Mac, אך עם שבבי M1 פונקציונליות זו מובנית ממש ואין צורך בשבב משני.

ל M1 מובלעת מאובטחת מובנית המנהלת את טאץ’ איידי ובקר אחסון עם חומרת הצפנה AES לביצועי SSD מהירים ובטוחים יותר.

הפעלת אפליקציות ותוכנות בM1

מכיוון ששבב M1 משתמש בארכיטקטורה שונה, אפל בנתה כלים שיאפשרו למפתחים ליצור קבצים בינאריים של אפליקציות אוניברסליות הפועלות גם בשבבי ‌אפל סיליקון וגם באינטל, ובנוסף היא פיתחה את שכבת ההמרה Rosetta 2 המאפשרת הפעלת אפליקציות x86 ב M1.

rosetta 2

רוזטה 2 היא חידוש של רוזטה, התכונה שאפשרה ליישומי PC לפעול על מחשבי מק מבוססי אינטל עוד בשנת 2006, כאשר אפל החליפה לאינטל מ- PowerPC.


 עם Rosetta 2, יישומים המיועדים למכשירי אינטל ימשיכו לפעול במכשירי M1 עם פשרות מוגבלות בביצועים. לרוב, אפליקציות יפעלו באופן דומה גם על מחשבי מק של אינטל וגם על M1 בגלל שיפורי הביצועים שהוצגו בM1.

הכל אמור לתפקד כרגיל כשעוברים למחשבי M1, ובמהלך השנים הבא, אפליקציות Mac הפופולריות ביותר ייבנו להפעלה במכשירי M1 מקומיים. נכון לעכשיו, יש פשרה מרכזית אחת בבחירת M1 Mac, והיא התמיכה של Windows.

אין אפשרויות BOOT עבור מחשבי Mac M1 ו- Mac M1 אינם יכולים להפעיל את Windows באופן רשמי, אם כי חלק מהמשתמשים בוחנים דרכים לגרום לו לעבוד. תמיכה רשמית עשויה לבוא בעתיד, אך היא תלויה במידה רבה ברישוי מצד מיקרוסופט של גרסת Windows מבוססת ARMלצרכנים, ועד כה זה לא קרה.

העתיד של אפל סיליקון

אפל מתכננת להעביר את כל מערך המק לשבבי ‘אפל סיליקון’, תוך ביטול מוחלט של שבבי אינטל. אפל מצפה שתהליך העברת כל קו המוצרים שלה ל- “Apple Silicon” יימשך כשנתיים.

מחשבי המק הבאים שיכילו שבבי אפל סיליקון כוללים את ה- iMac, עם גרסת 24 אינץ’ ששמועות לגבי גרסה כזאת כבר נשמעו בעבר , ועיצובם מחדש של דגמי MacBook Pro בגודל 16.1 אינץ’ ו -14.1 אינץ’ שיחליף את דגם ה13 אינץ’.
 

הקרדיט לאתר Macrumors

עוד חדשות מעניינות